FAQ

Adopcja ze schroniska

Na naszej stronie obszernie opisujemy procedurę adopcji. Trudno jest podać jeden schemat, który będzie pasował do każdego zwierzęcia. Niezmienne pozostaje jedno: zawsze podpisujesz umowę adopcyjną, która reguluje obowiązki nowego właściciela. Zarezerwuj też czas na spacer zapoznawczy z psem, rozmowę z pracownikami, podczas której dobieramy psa/kota wedle charakteru zwierzęcia. Możemy prosić o uzupełnienie ankiet adopcyjnych, czy zdecydujemy się na spotkanie w Twoim domu albo poprosimy o kilkukrotny przyjazd na spotkania zapoznawcze – zależy nam na najlepszym doborze zwierzaka.

Potrzebujemy Twojego dokumentu tożsamości. W razie adopcji kota musisz mieć ze sobą transporter, a w razie adopcji psa smycz, obrożę może dostać od nas. Nie przywoź dla psa szelek ani automatycznej smyczy. Wystarczy prosta smycz/linka.

Adopcja jest darmowa. Otrzymujesz zwierzę z książeczką zdrowia, szczepieniami, odrobaczone i odpchlone oraz wykastrowane/wysterylizowane. Wyjątkiem są szczenięta/kocięta – konieczność wykonania zabiegu kastracji spoczywa na Tobie. Możesz jednak liczyć na obniżone ceny usług w schroniskowym gabinecie, czy zniżki na konsultacje u specjalistów w dziedzinie zachowań zwierząt, z którymi współpracujemy.

Na próżno szukać w schronisku rasowych zwierząt. Mamy te najpiękniejsze – kundelki, które mogą przypominać daną rasę, ale jej nie reprezentują. Podopiecznych szukaj w zakładce zwierząt do adopcji, ale pamiętaj – liczy się charakter, nie wygląd.

Pomoc

Zapraszamy do uczestnictwa w ogłaszanych naborach. Aby zostać naszym wolontariuszem potrzebne jest Twoje zgłoszenie chęci, ale również cykl szkoleń: teoria i praktyka, by dać Ci narzędzia do bezpiecznej pracy z podopiecznymi.

Dobrej jakości karmy, ich dokładną listę przygotowaliśmy w zakładce dot. darów rzeczowych (najbardziej lubiane przez nasze zwierzęta to karmy marek: Brit, Fitmin, Ontario, Taste of Wild, Carnilove, Feringa i podobne składem). Zawsze potrzebne są płyny do mycia podłóg, środki do dezynfekcji, rękawiczki jednorazowe. Zużywamy też ogromne ilości żwirku dla kotów.

Darowizny można wpłacać na konto Fundacji Mam Pomysł, która jest operatorem schroniska. Numer rachunku: 07 1750 0012 0000 0000 3089 1082 - koniecznie z dopiskiem „Schronisko Świdnica”. Każda darowizna trafia bezpośrednio do schroniska, fundacja prowadzi placówkę od 2017 roku i wpłaty są dedykowane konkretnym celom, bez żadnych potrąceń, czy prowizji.

Nasze zwierzęta karmimy wyłącznie karmami gotowymi, suchymi oraz mokrymi (puszki, saszetki). W roli przysmaków podajemy naturalne gryzaki (suszone mięśnie, tchawice, uszy, racice, etc.). Ze względu na brak możliwości i nietolerancje pokarmowe, nie karmimy surowym mięsem ani resztkami ludzkiego jedzenia. W roli legowisk dla zwierząt w schronisku sprawdzają się tylko koce, ręczniki, pościele, prześcieradła. Kołdry są rozrywane, a ich wypełnienie zjadane przez zwierzęta. Ponadto mamy trudność w utrzymaniu czystości, więc nie wkładamy ich do boksów. Podobna historia dotyczy materaców, gąbek. Prosimy o nieprzynoszenie zwierzakom takich produktów. Jesteśmy zobowiązani je zutylizować, a naraża nas to na dodatkowe koszty.

Działanie schroniska

Schronisko podejmuje interwencje całą dobę wyłącznie na zlecenie Straży Miejskiej, właściwego urzędu lub Policji. Każde bezdomne zwierzę prosimy zgłaszać do właściwego urzędu gminy, na terenie miasta Świdnica do Straży Miejskiej pod całodobowy numer 986, natomiast w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt, zwierząt stanowiących zagrożenie – na Policję.

Zgodnie z regulaminem schroniska, odbiór zwierzęcia następuje wyłącznie przez prawowitego właściciela. Ze względów formalnych, zawsze to weryfikujemy. Zabierz książeczkę zdrowia, zaświadczenie o szczepieniu, fotografie pupila, czy wskaż jego cechy bardzo charakterystyczne. W celu odbioru czworonoga musisz mieć przy sobie także swój dokument tożsamości. Jeśli odbierasz zwierzę w imieniu właściciela, potrzebujesz pisemnego upoważnienia, zgodnie z przyjętym przez schronisko wzorem. Odbiory zwierząt odbywają się w godzinach otwarcia schroniska.

Możesz nas odwiedzić 7 dni w tygodniu w godzinach: Poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki: od 11:00 do 16:00; Środy: od 11:00 do 18:30; Soboty, niedziele: od 11:00 do 16:00. Wyjątek stanowią święta, dni szkoleń, inwentaryzacji, remontów. Informujemy o wyłączeniach w aktualnościach strony.

Żadne schronisko nie jest dobrym miejscem dla zwierząt tak wrażliwych, jak koty. Im krócej są zmuszone tu przebywać, tym lepiej. Nasze doświadczenie pokazało nam, że utrzymując koty w klatkach unikamy roznoszenia chorób i łatwiej nam zachować standardy dezynfekcji i higieny, dzięki czemu koty nie muszą wracać na izolatkę zwierząt chorych i mogą być przekazywane do adopcji.

Koty wolno żyjące sterylizujemy i kastrujemy z budżetu dotacji UM Świdnica. Wykonanie takiego zabiegu jest w pełni finansowane przez nas z wyżej wymienionej puli funduszy. Fundacja Mam Pomysł ze środków własnych dofinansowuje zabiegi kastracji i sterylizacji psów i kotów na podstawie własnego uchwalonego przez zarząd FMP regulaminu. Fundacja nie pokrywa 100% kosztów zabiegu. Zabiegi wykonywane są w lecznicach weterynaryjnych, z którymi Fundacja posiada zawarte umowy współpracy. Istnieje możliwość wykonania zabiegu w gabinecie weterynaryjnym przy schronisku, natomiast dla opiekunów zwierząt w trudnej sytuacji możliwe jest uzyskanie dofinansowania poprzez złożenie do nas wniosku o wsparcie. Skontaktuj się z nami w godzinach otwarcia schroniska aby uzyskać więcej informacji.